Na čo nezabudnúť ak chystáte krstiny / uvítanie do života

Bábätko už je na svete a celá rodina sa zvedavo vypytuje, kedy bude oslava krstín / uvítanie dieťaťa do života. Popri novo rodičovských povinnostiach môže byť organizovanie krstín náročné, preto sme si pre vás pripravili článok – ako túto oslavu zorganizovať a na nič dôležité pritom nezabudnúť.


Pokojne požiadajte rodinu a priateľov o pomoc pri organizácií krstín/oslavy na uvítanie dieťaťa do života. Aby ste na nič nezabudli, držte sa tohto zoznamu:

 

Výber vierovyznania

Mnoho párov má v tom jasno, avšak čoraz častejšie sa stretávame s partnermi rôzneho vierovyznania. Vtedy je dôležité zvážiť, aké vierovyznanie bude pre dieťa najvhodnejšie. Často sa prikláňa k náboženstvu silnejšie veriacej osoby spomedzi rodičov, ktorá bude zodpovedná za duchovný rast dieťaťa, alebo sa prihliada na prevládajúce náboženstvo v okolí a v rodine. Mnoho párov s rozdielnym náboženstvom sa rozhodne dieťa miesto krstín iba uvítať do života a nechať na samotnom dieťati, ako sa neskôr rozhodne. Táto téma môže v rodine častokrát narobiť nezhody. Treba si však uvedomiť, že narodenie dieťaťa je radostná udalosť a jeho cieľom nie je rozdelovať rodinu, ale priniesť do nej ešte viac lásky. Preto tento problém riešte s pokojom. Nech sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že to bude to správne rozhodnutie pre vaše dieťa.

 

Výber krstných rodičov

Asi najťažšou úlohou je vybrať dieťaťu krstných rodičov / kmotrov. Treba si uvedomiť, že osoby, ktoré si zvolíte za krstných rodičov dieťaťa sú osoby, ktoré by mali prevziať za vaše dieťa zodpovednosť, ak by sa vám s partnerom nedajbože niečo stalo. Preto si za krstných rodičov najčastejšie vyberáme našich zodpovedných rodinných príslušníkov. Ideálne takých, ktorí sa neodsťahovali do zahraničia a bývajú pomerne blízko miesta, kde dieťa vyrastá, majú pozitívny prístup k deťom a vedú usporiadaný život.

 

Výber dátumu

V každom kúte Slovenska je vo zvyku krstiť dieťa v inom veku. Sú kraje v ktorom by sa malo dieťa pokrstiť, čím skôr pretože existuje povera, že ak sa mamička vyberie na prechádzku s nepokrsteným bábätkom, stane sa niečo zlé. Najmä staršia generácia považuje takéto mamičky za nezodpovedné a preto sa v týchto krajoch dieťa krstí prvý týždeň až dva po narodení dieťaťa. Ak nepatríte k ženám, ktoré takýmto poverám veria je vhodné dieťa pokrstiť až po šestonedelí – bábätko ešte väčšinu času prespí a mamička sa bude cítiť už oveľa lepšie. Netreba však krstiny odkladať, čím bude bábätku staršie, tým bude neposednejšie a krstiny náročnejšie. Ideálne je stihnúť pokrstiť bábätko do 4 mesiacov. Zároveň treba vybrať taký dátum, kedy budú môcť prísť krstní rodičia, starí rodičia a iné pre vás dôležité osoby.

 

Priestory na slávnosť

Keď už máte jasno v krstných rodičoch, vo výbere viery a v približnom dátume krstu je načase vybrať miesto, kde bude dieťa pokrstené / uvítané do života. Ak plánujete mať klasický krst v kostole, pri výbere miesta sa nemusíte držať na farnosť pod ktorú spadáte – dá sa požiadať o vykonanie tejto sviatosti aj v inej farnosti. Preto si môžete vybrať kostol, ktorý sa vám najviac páči, máte najviac poruke alebo v ktorom sú rodinné sviatosti tradíciou. Rovnako si môžete vybrať aj farára, ktorý sviatosť krstu vykoná. Niektoré farnosti môžu od vás vyžadovať aj duchovnú prípravu na krst – treba s tým rátať. Ak ste sa rozhodli pre slávnosť uvítania do života – túto možnosť ponúkajú mestské úrady, ale aj hrady a zámky. Táto ceremónia je rovnako krásna ako krst a je vhodnou alternatívou pre ateistov, či rodičov, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli dieťa nepokrstiť v kostole. Pri tejto ceremónií budete mať rovnako možnosť vybrať si, kto ceremóniu bude viesť.

 

Hostina a výzdoba

Priestory na rodinný obed po krste bábätka / po slávnosti uvítania bábätka do života je vhodné zvoliť čo najbližšie k miestu, kde sa samotná slávnosť konala, keďže podľa štúdií nie sú pre novorodeniatko vhodné dlhé prevozy v autosedačke. Urobte si v reštaurácii rezerváciu na daný počet osôb, dohodnite si prípitok (nezabudnite na alternatívu pre šoférov), vyberte si jedlo (myslite aj na vegetariánov a ľudí s bezlepkovou, či bezlaktózovou diétou), a priblížte personálu svoju predstavu o výzdobe. Ak máte v pláne priniesť si vlastnú tortu, zákusky, či alkohol, prekonzultujte s personálom za akých podmienok je to možné. Ak ste sa rozhodli urobiť oslavu u vás doma odporúčame vám urobiť si nákupný zoznam, aby ste na nič nezabudli. Jedlo je vhodné prichystať ešte ráno pred samotným krstom a následne ho len prihriať po krste, aby hostia dlho nečakali.

 

Pozvánky na krstiny

Jedna z prvých vecí, ktorú treba vybaviť, keď už je jasný dátum a miesto slávnosti sú pozvánky na oslavu krstu / slávnosti uvítania dieťaťa do života. Rodine a priateľom treba dať o krstinách čo najskôr vedieť, aby si vedeli rezervovať tento dátum. Pozvánku môžete pokojne rozposlať emailom alebo môžete využiť služby firiem, ktoré vám pozvánku do pár dní vyrobia na mieru.

 

Playlist

V každom kraji a v každej rodine je vo zvyku niečo iné. Niektorí oslavujú krstiny vo veľkom a siahnu aj po tanečnej hudbe, iní hľadajú ten správny podmaz na dotvorenie pokojnej atmosféry. Na internete je mnoho vytvorených playlistov a preto si z hudby na krstinách nemusíte robiť ťažkú hlavu. Hlavné je, aby ste si zabezpečili reproduktory (často sú k dispozícii v reštaurácii) alebo našli spôsob ako sa na ne pripojiť. Vhodnou alternatívou sú aj prenosné reproduktory na ktoré sa napojíte smartfónom pomocou bluetooth.

 

Kameraman / fotograf

Niekto si zarezervuje na krstiny / uvítanie do života aj kameramana, či fotografa, iným postačia fotky a videá na telefóne. Ak sa nerozhodli pre profesionálneho kameramana a fotografa, je dobré vopred si dohodnúť, kto z rodiny zachytí túto slávnosť na fotkách a videách. Po samotnej oslave je vhodné vytvoriť úložisko, kde budú môcť všetci nahrať svoje fotky, alebo poprosiť účastníkov, aby vám fotky zaslali mailom.  

 

Čo bude potrebovať bábätko

Kedysi bolo vo zvyku dať pre bábätko vyrobiť sviečku na krst a krstnú košieľku, dnes sa od tejto tradície pomaly upúšťa a bábätká bývajú oblečené do mini formálneho oblečenia, ktoré je rozkošné. Je dobré pribaliť si ešte náhradné oblečenie na krstiny, keby sa bábätko ušpiní (veď to poznáte, novorodenca je treba prezliekať niekoľkokrát za deň). Rovnako netreba zabúdať zbaliť veci potrebné na prebaľovanie, kŕmenie, upokojenie a samozrejme bavlnenú plienku.

 

Čo budete potrebovať vy

Väčšina mamičiek nemá veľa času sa parádiť na krstiny. Zvolia len jemný make-up, rýchly účes a oblečú si pekné šaty. Ak sa však chcete cítiť v tento deň extrémne krásna, pokojne sa objednajte na vlasy a make-up k profesionálke, alebo si vyhraďte čas na vlasy a make-up. Bábätko nechajte na starosť ockovi a vyhrajte sa s kozmetikou. Ak chcete, aby bol váš make-up dlhotrvajúci a prežil aj slzičky, či pot určite si make-up zafixujte fixačným sprejom (ideálne profesionálnym ako napríklad značka SKINDINAVIA). Vizáž dolaďte vhodným oblečením, ku ktorému odporúčame topánky na nižšom podpätku alebo bez podpätku a veľkú kabelku do ktorej sa vám zmestí všetko, čo potrebujete – náhradné silonky, hygienické vložky, prsné vložky, antiperspirant, rúž a korektor a už spomínané veci pre bábätko.

 

Dary

Vyhraďte si priestor, kedy budete prijímať dary. Môžete sa s rodinou vopred dohodnúť, či preferujete finančné dary alebo si môžete vytvoriť baby nákupný zoznam vecí, ktoré potrebujete a využijete a gratulanti zakúpia pre bábätko veci z tohto zoznamu. Rovnako však aj vy môžete potešiť gratulantov malým darčekom. Najčastejšie sa gratulanti odmenia zákuskami (nezabudnite si zaobstarať krabice na zákusky), ale vhodné a čoraz populárnejšie sú aj malé darčeky na pamiatku ako napríklad magnetky, kľúčenky, malé sukulenty, sošky anjelov a podobne.

 

Spomienka na tento deň

Aká by to bola slávnosť, bez spoločnej rodinnej fotky. Vyhraďte si na rodinnú fotografiu čas. Krásnou spomienkou na tento deň môže byť aj pamätná kniha, do ktorej gratulanti bábätku napíšu krásny odkaz do života. Nemusíte mať knihu špeciálne na túto príležitosť. Detská spomienková kniha Z lásky sa zrodilo ponúka aj strany na odkazy od rodiny. Ak túto knižku vlastníte, nezabudnite si ju priniesť na hostinu a poprosiť hostí, aby do knižky bábätku napísali. Ak máte záujem o túto knižku nižšie si ju môžete objednať. Ide o najkreatívnejšiu a najrozsiahlejšiu knižku na uchovávanie detských spomienok na trhu. Knižka sa síce píše od 12. týždňa tehotenstva, ale mnoho mamičiek si ju vypĺňa spätne, keď napríklad dostanú knižku k narodeniu bábätka. Knižka sa vedie až do 10. roku života dieťaťa a má až 146 strán, takže na precízne vypisovanie budete mať ešte veľa priestoru.

Späť do obchodu