Skvelé tipy ako ušetriť pri kúpe detskej výbavičky!

Dieťa je zázrak a nádherný dar od Boha, no okrem radosti svojim príchodom na svet prináša aj množstvo starostí. Jednou z nich sú aj veľké výdavky spojené s kúpou detskej výbavičky. V našom blogu sa dočítate, ako si zaobstarať výbavičku s rozumom a citom, tak aby vás nastála „majland“!

Nekupujte, čo nevyužijete

Základným pravidlom je kupovať s rozumom. Vždy sa spýtajte mamičiek v okolí alebo na rôznych fórach, či danú vec skutočne potrebujete. Trh s detským vybavením je v dnešnej dobe veľmi presýtený a mamičky často kúpia aj vybavenie, ktoré takmer nepoužijú. Mnoho mamičiek vraj absolútne nevyužilo napríklad kôš na plienky, či prebaľovací pult. Najčastejšie mamičky prebaľujú na posteli s podložkou. Sú aj veci, ktoré využijete len veľmi sezónne ako napríklad cestovná postieľka. Preto ak necestujete často odporúčame napríklad zapožičať si ju za pár eur na noc. Ak si dôkladne premyslíte, čo skutočne pri starostlivosti o bábätko využijete a čo nie, ušetrí vám to stovky eur. Nekupujte detskú výbavu, ktorú nepotrebujete.

Výbavičku si kupujte postupne

Žijeme v rýchlej dobe a dnes nie je problém doručiť akýkoľvek tovar do 24 hodín. Každé bábätko je iné a preto každá mamina využije úplne iné vybavenie. Niektorým deťom vyhovuje na spanie zavinovačka, či spací vak, iným naopak spanie na voľno. Prikryté sú iba vzdušnou pletenou dečkou s veľkými očkami, aby sa zamedzilo problému dýchaním v prípade, že si dieťatko počas spánku prekryje dýchacie cesty dekou. Kým vaše dieťatko nepríde na svet, nemôžete vedieť, aký spôsob spania, kŕmenia, kúpania atď. bude preferovať. Preto nie je potrebné mať nakúpených napríklad 5 kusov zavinovačiek. Rovnako tak prvé dni s bábätkom zistíte, aké vecičky by sa vám skutočne hodili a ktoré budú pre vaše bábätko úplne zbytočné. Pokojne môžete mať veci do výbavičky vo wish-liste, alebo zapísané v telefóne a keď sa trošku spoznáte s vašim bábätkom, rozhodnete sa, ktoré z vybavenia pravdepodobne využijete.

Funkčné oblečenie využijete častejšie ako štýlové

Rozkošných detských vecičiek sú plné regály avšak je otázne, či toto oblečenie skutočne využijete. Keď sa pozriete na bábätká okolo seba zistíte, že najčastejšie sú oblečené do vecičiek, ktoré sú funkčné. Vecičky, v ktorých bábätko ľahko prebalíte a prezlečiete, keď bude treba. A verte mi, bude to naozaj často. V chladnejších mesiacoch sú skvelé klasické pančuchy, nakoľko maličké ponožky bude vaše dieťatko stále strácať. Treba myslieť napríklad aj na to, že pri bolestivom kolikovom brušku vaše dieťatko ocení pohodlné tepláčiky oveľa viac ako drahé štýlové rifle, ktoré ho budú na brušku tlačiť. Vyberajte také vecičky, ktoré sú pohodlné a nebudú vaše bábätko obmedzovať v pohybe a rozvoji. V období štvornožkovania je napríklad veľmi nevhodné obliekať dievčatká do sukní a šatočiek, pretože ich to obmedzuje. Pozor si treba dávať aj na krásne štýlové čelenky, ktoré sa môžu skĺznuť na dýchacie cesty. Ak máte chuť, pokojne si kúpte zopár rozkošných outfitov na fotky, ale majte na pamäti, že funkčné oblečenie využijete oveľa častejšie ako to štýlové.

Nie ste v tom sami

Pred tým ako sa pustíte do kúpy detskej výbavičky, slušne sa spýtajte sa rodiny a známych, ktorí majú staršie dieťatko, či nemajú v pláne niečo vám posunúť. Rovnako sa spýtajte, čo vám plánujú najbližší zaobstarať k narodeniu alebo krstu dieťatka. Často sa totiž stane, že si budúci rodičia nakúpia drahú výbavičku a rodina a známy začnú zapĺňať ich domov výbavičkou, ktorú už nepotrebujú, alebo ktorú vám kúpili ako darček. Nehanbite sa preto opýtať, čo majú vaši najbližší v pláne. Rodina a priatelia sa často rada zapája do zaobstarania detskej výbavičky, pretože sa na nového člena rodiny teší, takže ak na tom aj nie ste finančne zrovna najlepšie, neplašte sa, nie ste v tom sami. Vaši najbližší vám určite radi pomôžu.

Výbava z druhej ruky

Ďalším skvelým tipom ako ušetriť stovky eur je kúpa výbavy z druhej ruky. Samozrejme kupujte cez overený bazár/fórum a dobre si preklepnite predávajúcu osobu. Neraz sa totiž stalo, že podvodníci zneužívajú tieto webstránky a boli by sme neradi, keby niekomu z nich naletíte. Na bazároch však ponúka na predaj zachovalé kočíky, autosedačky sedačky, postieľky a vaničky veľké množstvo poctivých mamičiek. Keďže bábätko rastie rýchlo a výbavička sa pomerne rýchlo mení, na bazáre nájdete aj kúsky, ktoré sú takmer ako nové. Super tipom ako ušetriť sú mixy/balíky oblečenia v rovnakej veľkosti, ktoré obsahujú viac kúskov oblečenia z druhej ruky v rovnakej veľkosti. Bielizeň stačí dobre vydezinfikovať, vyprať a vyžehliť a za pár eur máte plnú skriňu oblečenia pre vaše bábätko.

 

Požičiavanie a prenájom

Skvelá správa je, že niektoré veci si dokážete aj prenajať alebo požičať. Najčastejšie požičiavaná vec z detskej výbavičky je monitor dychu z lekárne, nemocnice, či rôznych webstránok. V niektorých zdravotných poisťovniach dokonca ponúkajú zapožičanie monitoru dychu pre prvé mesiace dieťaťa úplne zadarmo. Požičať sa dajú aj sezónne kúsky do detskej výbavy ako už spomínaná cestovná postieľka. Na Slovensku vzniklo aj viacero projektov, kde si viete ekologicky a sezóne zapožičať celý set bavlneného oblečenia vo veľkosti vášho dieťaťa. Takéto rozhodnutie môže ušetriť vaše peniaze aj planétu. Zapožičať si viete aj montessori hračky, pomôcky pre rozvoj vášho dieťaťa a iné hračky. Keď sme už pri hračkách radi by sme vám pripomenuli, že deťom netreba veľa hračiek. Pre detský mozog je lepší minimalizmus. Mať štyri hračky vhodné veku dieťaťa, ktoré podporujú jeho rozvoj je lepšie ako mať dvadsať hračiek, ktoré dieťa zbytočne prestimulujú. Takže aj pri kúpe hračiek viete nejaké to euro ušetriť.

Dojčenie na nezaplatenie

Mamičky, ktoré sa rozhodli, alebo boli nútené kŕmiť dieťa umelým mliekom, vedia aká je táto forma výživy finančne náročná. Dojčenie má množstvo benefitov pre vaše dieťatko a je najlepšou výživou, akú môžete svojmu dieťatku ponúknuť (s výnimkou, kedy zdravotný stav matky dojčenie neodporúča). Dojčením dokážete ušetriť približne 60 – 120 eur mesačne v závislosti od značky, veku bábätka a intenzity kŕmenia. Preto ak ste neboli dojčeniu naklonené, zvážte túto alternatívu. Má mnoho benefitov pre vás aj vaše bábätko. Sú však aj prípady, kedy sa dojčenie rozbieha veľmi ťažko, prípadne sa nepodarí rozbehnúť vôbec. V taktom prípade sa nebojte vyhľadať skúsenú laktačnú poradkyňu, ktorá vás s problémom dokáže pomôcť, prípadne ešte pred pôrodom siahnite po knihách o dojčení, blogoch, či videách ako na to. Nezabúdajte, že dojčenie je na nezaplatenie. Možno začiatky nebudú ľahké, ale kde je vôľa, tam je cesta. Rozhodne to nevzdávajte.

Ako je to s plienkami?

Pri plienkach sa dodnes dohadujú ekológovia a ekonómovia, či je ekologickejšia a ekonomickejšia alternatívna jednorazových plienok, alebo klasická metóda bavlnených plienok na ktorých sme vyrástli my aj naše mamy. Problémom je, že ak bavlnené plienky vydezinfikujeme, preperieme na vysokej teplote, usušíme v sušičke a ešte aj ožehlíme dostaneme na približne rovnakú sumu a ekologickú záťaž ako pri plienkach jednorazových. Takže ak plánujete siahnuť po tejto alternatíve, aby ste ušetrili rodinný rozpočet, pravdepodobne sa vám to nepodarí. Medzi mamičkami však začína byť stále vyhľadávanejším termínom bezplienková metóda. Ide o komunikačnú metódu, kedy rodič sledujete signály dieťatka, ktoré vraj už od útleho veku vie dať najavo, že mu treba vykonať malú, či veľkú potrebu. Rodič dieťatko pridrží nad špeciálnym nočníkom, alebo inou vhodnou nádobou, v prípade potreby. Táto metóda je dosť náročná, a nezaobíde bez nehody. Medzi matkami vyvoláva obrovskú diskusiu. Mamičky, ktoré sa na túto metódu dajú však dokážu ušetriť mesačne 30 – 70 eur za plienky a ako bonus sa ich ratolesti pomerne rýchlo naučia pýtať na nočník. Je už len na vás ako sa rozhodnete naložiť s bioodpadom vašej ratolesti. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu, je to v poriadku. Každému vyhovuje niečo iné.  

 

Vyššie uvedenými Tipmi dokážete ušetriť stovky až tisícky eur na detskú výbavu a starostlivosť o dieťa. Nebojte sa, vaše dieťa nebude zaujímať, v akom drahom kočíku ste ho vozili a aké drahé značkové oblečenie ste mu obliekali, bude si však pamätať, že ste tu boli vždy preň a že ste mu vždy prejavovali lásku. Preto náš posledný tip v tomto blogu je patrí spomienkovej knihe Z lásky sa zrodilo, ktorá uchová vaše cenné spomienky a vyznania lásky naveky. Investovať ušetrené peniaze do uchovania cenných spomienok sa naozaj oplatí. Vaše deti vám jedného dňa poďakujú.

     

Späť do obchodu