Ako zabaviť deti počas prázdnin a niečo sa pri tom naučiť!

V nasledujúcom článku vám prinesieme zopár tipov ako zabaviť deti počas prázdnin a vymyslieť aktivity, ktoré hravou formou precvičia ich mozgové závity. Je dobré nechať dieťa počas horúcich dní, aby si oddýchlo od školy, ale asi žiadny rodič netúži po tom, aby malo jeho dieťa na začiatku nasledujúceho školského roka obrovské okno vedomostí, ktoré budete musieť v septembri doháňať.

Obrázek článku

Učte sa spolu cudzí jazyk

Nezáleží na tom, či ako rodič cudzí jazyk ovládate alebo nie. Je množstvo trikov ako potrápiť mozog dieťaťa aj ak sama cudziemu jazyku nerozumiete. Pre dieťa je cudzí jazyk nesmierne dôležitý, pretože z hľadiska rozvoja mozgu napomáha k zlepšeniu pamäte, multitaskingu, schopnosti riešiť problémy a kriticky myslieť. Pre mozog je preto nesmierne dôležité neprestať s výukou cudzieho jazyka ani počas letných prázdnin. Ak cudzí jazyk ovládate, vyčleňte si určitý čas počas dňa, kedy sa budete v tomto jazyku rozprávať. Ak cudzí jazyk neovládate je mnoho riešení ako môžete túto situáciu riešiť. Môžete spolu pozerať filmy v cudzom jazyku, nechať dieťa, aby učilo cudzí jazyk vás alebo starých rodičov (pričom si ho zopakuje) či využiť aplikácie na učenie cudzieho jazyka. Ak vám nerobí problém investovať do vzdelania niečo naviac, vhodná je aj letná škola či letný jazykový kurz, prípadne súkromné hodiny s lektorom, pre ktorého je daný jazyk materinský.

Rozhýbte telo aj myseľ

Znie to možno zvláštne, ale šport je úžasný nástroj, ktorý dokáže podporiť náš mozog. Napomáha lepšiemu okysličeniu mozgu a vytvoreniu nových mozgových prepojení a je rovnako dôležitý u dospelých, ako aj u detí. Najlepšie sú športové aktivity na čerstvom vzduchu. Loptové hry, bedminton, frisbee či skákanie na trampolíne, ktoré deti milujú. Dávajte však pozor na dostatočný príjem tekutín, pokrývku hlavy a oddych. V horúcich dňoch sú pre telo aj jednoduché aktivity namáhavé. Vhodné je aj plávanie, korčuľovanie, bicyklovanie, rekreačné prechádzky, či krátke turistiky s deťmi v príjemnom prostredí, ktoré môžete spojiť s edukáciou formou náučných chodníkov, kartičiek na určovanie rastlín a zvierat alebo návštevou zaujímavej historickej oblasti, z ktorej si odnesiete aj nové vedomosti.

Encyklopédie a knihy pre deti

Počas prázdnin je celkom ťažké prinútiť, respektíve motivovať deti, aby čítali a vzdelávali sa. Školská taška je hodená v kúte od začiatku prázdnin a na detskú knižnicu padá prach. Je tu však pár možností ako motivovať dieťa k čítaniu. Možnosť prvá je, že začnete čítať vy rodičia a budete dúfať, že deti sa k vám s čítaním pridajú. Ak však deti neboli k čítaniu vedené od malička, nemusí sa tento trik podariť. Najjednoduchšie riešenie je venovať deťom ako darček nejakú novú zaujímavú knihu, či už na nejaký sviatok alebo len tak, pretože sa vám knižka zapáčila a chcete dieťa potešiť. Odporúčame siahnuť po encyklopédiách, ktoré sú spracované hravou formou ako napríklad kniha Osobnosti v rýmoch (Od Tutanchamóna po Štefánika), ktorá jednoduchou formou spracováva rôzne zaujímavosti o významných osobnostiach z našej histórie a vhodná od škôlkarov až po II. stupeň ZŠ.  Výhodou knižky tak je, že rastie spolu s dieťaťom a zabaví aj deti s vekovým rozdielom, pretože každému čitateľovi ponúka niečo iné.

Puzzle, Pexeso a edukačné hry

Autorka knihy Osobnosti v rýmoch myslela aj na edukačné hry, ktoré sú skvelé pre rozvoj mozgu. K objednávke knižky na e-shope autorky dostanete edukačné pexeso s osobnosťami ako darček k objednávke. Je skvelé, že edukačná hra súvisí s knižkou a dieťa si tak hravou formou utvrdí vedomosti, ktoré sa z knižky naučilo. Akákoľvek edukačná hra (detské pexeso, detské puzzle, montessori hračky, stolové spoločenské hry) je pre rozvoj vášho dieťa dobrá. Pexeso trénuje myseľ, posilňuje koncentráciu a napomáha k zlepšeniu pamäte. Veľmi obľúbené je aj skladanie puzzle, ktoré taktiež podporuje kreatívne myslenie a trpezlivosť. Ak máte doma nejaký stôl, ktorý nevyužívate, rozložte na ňom veľké puzzle a počas upršaných letných dní, či dlhých večerov môžete spoločne skladať puzzle ako rodina.

Múzeá, hrady a zámky

Rodinné výlety sú neodmysliteľnou súčasťou letných prázdnin. Nabudúce, keď budete vymýšľať program pre deti nebojte sa do programu zaradiť aj niečo z našej histórie. Navštívte naše hrady, zámky, múzeá pre deti, mincovne, staré banské mestá, sokoliarov, či tradičný jarmok. V lete sa dokonca koná mnoho akcií a podujatí, aby boli tieto miesta atraktívne aj pre deti (napríklad hrady a zámky pre deti), preto ich neváhajte navštíviť.

Rozvíjajte kreatívne myslenie

Ak ste kreatívny typ, vymyslite tvorivé aktivity pre deti a celú rodinu. Deti majú nekonečnú fantáziu, ale vždy je dobré pre rozvoj dieťaťa túto fantáziu a kreativitu podporovať. Kreatívne myslenie je aj v živote dospelých veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Inšpirácií na internete je nekonečno. Od maľovania a vyrábania handmade vecičiek, cez hudbu až po kreatívne hry. Stačí si vybrať, čo vám vyhovuje a čo vás baví. Ak si želáte, aby kreatívne aktivity pre deti mali aj edukačnú funkciu vyskúšajte s deťmi jednoduché chemické, či fyzikálne pokusy. Je to zaučená zábava.

Hádanky a hlavolamy

Mozog treba trénovať v každom veku. Hádanky a hlavolamy sú skvelými pomocníkmi ako to urobiť. Menším deťom zaobstarajte detské hlavolamy a staršie deti môžete potrápiť so sudoku, maľovanými krížovkami, či obľúbenou rubikovou kockou. Ak ste fanúšikmi technológii môžete využiť aj hlavolamy a výučbové aplikácie pre deti na vašom smartfóne. Takéto hlavolamy sú spolu s hrami ako písmenová reťaz a slová na začiatočné ľubovoľné písmeno abecedy vhodnou zábavkou, keď cestujete na výlet.

Matematika bežného života

Ak chcete hlavolamy posunúť ešte na úroveň vyššie, spravte z detí dočasne rodinných ekonómov a počtárov, aby sa stretávali s matematikou bežného života. Nechajte ich, aby vopred vyrátali, koľko bude rodina platiť za zmrzlinu, či vám predavačka vydala správne, prípadne koľko kúskov koláču musíte dať babičke, aby mali všetci rovnako. Je mnoho príležitostí ako matematiku využiť aj počas prázdnin.

 

Letné prázdniny sú dostatočne dlhé na to, aby ste využili všetky naše tipy na aktivity ako zabaviť deti počas prázdnin hravou edukačnou formou. Verte, že deťom takýto tréning určite uľahčí návrat späť do školy a pomôže pri rozvoji ich osobnosti a intelektu. Žiaden rodič nemá ten správny recept ako vychovať slušné a inteligentné dieťa, ale môžeme sa o to spoločne pokúsiť. Držíme palce.

Späť do obchodu