Toto by si mali prečítať všetci budúci oteckovia: Tipy ako byť oporou a pozorným partnerom počas tehotenstva.

Oznámila vám vaša partnerka, že nosí pod srdcom vaše dieťa? Gratulujeme! Táto informácia je pre mužov často veľmi šokujúca a preto nezáleží na tom, aká bola vaša prvotná reakcia. Už len to, že ste klikli na tento článok je dôkazom toho, že budete skvelý otecko a pozorný partner, ktorý bude partnerku sprevádzať tehotenstvom celých 9 mesiacov. Prezradíme vám skvelé tipy ako na to.

 

PRVÝ TRIMESTER (1. – 13. týždeň tehotenstva)

Prvý trimester je najzraniteľnejším obdobím tehotenstva pre bábätko a psychicky najnáročnejšie obdobie pre budúcu mamičku v dôsledku obrovských hormonálnych. Bábätko je ešte veľmi malé a citlivé na toxíny, prudké pohyby a zapájanie brušných svalov preto je vhodné, aby ste ako partner v tomto období pomáhali svojej partnerke, aby nedvíhala ťažké predmety, nevykonávala činnosti, kde sa príliš načahuje alebo pracuje s čistiacimi prostriedkami. Rovnako by ste sa mali starať o záchodík vášho domáceho miláčika, aby vaša tehotná partnerka neprichádzala do kontaktu so zvieracími exkrementami.

Vaša partnerka bude v tomto období veľmi emotívna, citlivá a náladová vplyvom tehotenských hormónov preto bude potrebovať váš empatický prístup a balíček hygienických vreckoviek, ktorý by ste mali mať vždy po ruke. Najmä prvý trimester používajte často slová prepáč, prosím, máš pravdu a ja som to tak nemyslel, aby ste sa čo najlepšie vyhli nezhodám.

Krátko po oznámení tehotenstva je prirodzené, že chcete svoju tehotnú partnerku potešiť darčekom. Nemusíte však predbiehať udalosti a dokazovať jej svoje nadšenie z budúceho potomka šperkami, tie sa zvyknú žene kupovať až ku dňu narodenia vášho dieťaťa. Romantická večera a kvety sú klasickým mužským krokom, ale kvôli tehotenským nevoľnostiam odporúčame s večerou počkať až do druhého trimesta. V prvom trimestri ju môžete potešiť medzi mamičkami obľúbenou kreatívnou spomienkovou knihou Z lásky sa zrodilo. Do knižky si budete zaznamenávať výnimočný príbeh s fotkami vášho dieťatka od tehotenstva, cez prvý rok bábätka až po 10. narodeniny. Knižkou svoju priateľku zaručene potešíte, pretože je to jedna z prvých vecí pre bábätko, ktoré si môžete zaobstarať. Vyplnená kniha bude nezabudnuteľným darčekom na celý život.

Knihu Z lásky sa zrodilo objednáte tu:

      

 

DRUHÝ TRIMESTER (14. – 27. týždeň tehotenstva)

Vaša partnerka je v tomto období už emocionálne stabilnejšia a tehotenské nevoľnosti by mali pomaly ustupovať. Druhý trimester si budúce mamičky zvyčajne najlepšie užijú. Bruško už pomaličky začína vykúkať a je vysoko pravdepodobné, že sa vaša partnerka v tomto štádiu tehotenstva nezmestí do väčšiny oblečenia. Ako pozorný partner jej môžete kúpiť pohodlné legíny, požičať jej svoje veľké tričká a mikiny, alebo ju zobrať na nákup tehotenského oblečenia. Nezabudnite jej zalichotiť ako jej to pristane, mnoho žien je na nárast hmotnosti v tomto období veľmi citlivá.

V druhom trimestri po ustúpení tehotenských nevoľností môžete svoju partnerku potešiť tak, že ju zoberiete na romantickú večeru. Užite si spoločne strávený čas a vychutnajte si vzájomnú prítomnosť, kým je bábätko ešte v brušku. Jeho príchodom na svet sa váš život od základu zmení a spoločné takéto chvíle vo dvojici budú pre vás cenné.

V druhom trimestri sa taktiež pravdepodobne dozviete aj pohlavie vášho budúceho dieťatka. Ak chcete svoju partnerku prekvapiť zorganizujte s rodinou párty na odhalenie pohlavia dieťatka. Poproste vášho gynekológa, aby vám pohlavie bábätka napísal do obálky, odovzdajte obálku budúcim krstným rodičom, ktorý vám pripravia tortu s farebnou (ružovou alebo modrou) náplňou, dymovnicu alebo balón s farebnými konfetami podľa toho či čakáte dievčatko alebo chlapčeka. Takáto party býva najčastejšie v kruhu rodiny pri malom občerstvení (nezabudnite na nealko drinky pre svoju tehotnú partnerku). Party na odhalenie pohlavia odporúčame foto-zdokumentovať do našej spomienkovej knihy Z lásky sa zrodilo, ktorá vás bude sprevádzať počas celého tehotenstva a detstva vášho dieťatka. 

K odhaleniu pohlavia mám na srdci ešte záverečné vety. Z  muži bývajú často sklamaní, keď sa dozvedia, že ich partnerka pod srdcom nečaká chlapca. Nebojte sa, vaše dieťatko bude to pravé pre vás bez ohľadu na svoje pohlavie. Nebudete o nič ukrátený svoje obľúbené hobby môžete zdieľať rovnako tak s dievčatkom ako s chlapcom. Dnes už je bežné vidieť na dievčatá na futbale, na rybačke či na strelnici. Preto keď sa dozviete pohlavie vášho dieťatka, nech boli vaše očakávania akékoľvek, vybozkávajte svoju partnerku od hlavy až po päty a tešte sa spolu. Po odhalení pohlavia bude vašou úlohou ešte vybrať spolu meno, ktoré sa vám bude obom páčiť.

TRETÍ TRIMESTER (28. – 40. týždeň tehotenstva)

Začiatkom tretieho trimestra by ste sa mohli premôcť a absolvovať so svojou partnerkou tehotenské fotenie u profesionálneho fotografa. Áno viem, že muži takéto veci moc nevyhľadávajú, ale vašu partnerku to určite poteší. Tehotenské párové fotenie je dnes už pomerne cenovo dostupné a je nádhernou spomienkou na výnimočné obdobie ženy, ktoré sa možno v jej živote už nikdy nezopakuje. Tehotenské fotky sú krásnou spomienkou o ktorú môžete doplniť vašu spomienkovú knihu Z lásky sa zrodilo, ktorá bude vďaka takýmto fotkám ešte viacej nezabudnuteľná. Ďalšou výhodou tehotenských fotografií je spätná väzba od rodiny a priateľov, ktoré dodajú vašej tehotnej partnerke sebavedomie, že tehotenské bruško jej veľmi pristane.

Tretí trimester je totiž pre ženu veľmi fyzicky náročný. Ľahko sa zadýcha, ťažko sa jej kráča, vstáva, sadá... nevidí sa na nohy, opúchajú jej a pred zrkadlom už takmer vôbec nespoznáva svoje telo. Dajte si preto pozor na poznámky, ktoré by sa mohli vašej partnerky dotknúť a snažte sa jej pomôcť pri činnostiach, ktoré sú pre ňu už fyzicky náročné od obúvania topánok po vystupovanie z auta. Ak chcete byť dokonalým partnerom, zaručene neodmietne masáž jej ubolených nôh.

Tretí trimester je obdobím, kedy by ste sa mali pripraviť na príchod bábätka. Vašou úlohou, ako otecka, je vymaľovať izbičku a to minimálne 2 mesiace pred narodení a zložiť detskú postieľku. Čo sa týka výbavy pre bábätko veľa vecičiek a pomôcok vaša partnerka dostane od známych, ale môžete spolu s partnerkou navštíviť obchod s detskými potrebami. Výber vecičiek odporúčame nechať na budúcu mamičku. Vašou úlohou je iba ju mierne usmerniť, aby sa zmestila do vami dohodnutého rozpočtu.

PÔROD

A je to tu! Čo vlastne ako budúci otecko môžete robiť, aby ste partnerke pomohli zvládnuť pôrod. Predovšetkým skúste zachovať chladnú hlavu. Vašu partnerku môžete podporovať slovne, že to zvládne a môžete jej byť fyzickou oporou v polohách na uľavenie od bolesti, môžete ju masírovať, či podopierať, keď sa bude chcieť poprechádzať. Možno sa budete cítiť, že ste v tomto procese naviac, ale pre vašu partnerku je veľmi dôležitá vaša prítomnosť. Už len to, že pri nej v týchto náročných chvíľach budete je pre ňu veľkou podporou.

Pri odtoku plodovej vody alebo pravidelných kontrakciách každých 10 minút je ten správny čas zaviesť svoju partnerku do pôrodnice. Nezabudnite na všetky dôležité doklady a tašku do pôrodnice. Vaša prítomnosť pri samotnom pôrode je už na vašom spoločnom rozhodnutí. Niektoré ženy partnera pri pôrode nechcú, niektoré chcú ale naopak ich partner sa pôrodu bojí zúčastniť. Je dôležité si vopred dohodnúť, čo vám bude najviac vyhovovať. Ak vám však vaša partnerka povedala že by to lepšie zvládla s vašou prítomnosťou, zvážte to. Partnerku môžete počas pôrodu povzbudzovať, držať za ruku a dodávať jej sebavedomie, že to zvládne. Sústreďte sa iba na ňu a  nepozerajte sa tam dolu, aby sa necítila nepríjemne. Ak budete toho schopný, určite sa oplatí fotograficky zachytiť moment, kedy mamičke prvý krát podajú jej novonarodené bábätko. (Bude to ďalšia perfektná fotka do vašej spomienkovej knihy Z lásky sa zrodilo). Potom si užívajte spoločný bonding, ktorý posilní vašu väzbu s bábätkom. Už len kvôli tomuto výnimočnému času strávenému s novonarodeným bábätkom sa oplatí zúčastniť samotného pôrodu.

ŠESTONEDELIE

Pár dní po pôrode si budete môcť odniesť svoje bábätko aj novopečenú mamičku domov. Nezabudnite do auta nachystať autosedačku, inak vás z pôrodnice ani nepustia. Je veľmi pozorné ak partner prichystá doma milé privítanie v podobe balónovej výzdoby, či kvetov a mamičke za pôrod venuje nejaký šperk, ktorý jej bude pripomínať túto významnú životnú udalosť.

Obdobie šestonedelia je pre ženu veľmi fyzicky aj psychicky náročné. Telo sa dostáva späť do normálu, hormóny sa búria a tam dole sa musí všetko krásne zahojiť (preto so sexom radšej ešte počkajte). Od vás ako od partnera by bolo skvelé, keby  ste v období približne 6 týždňov po pôrode čo najviac pomáhali svojej partnerke s domácnosťou aj so starostlivosťou o bábätko. Nemusíte sa manipulácie s bábätkom vôbec báť. Iba buďte jemní a vždy fixujte bábätku hlavičku. Ono bude rado sa každú sekundu strávenú so svojim ockom.

Mnoho oteckov sa rozhodne prevziať rolu kúpania bábätka. Keďže ide o každodennú rutinu v čase, kedy je otecko už zvyčajne doma z práce, je to skvelý spôsob ako posilniť vašu väzbu s dieťatkom. Bonusom je, že vyčerpaná mamička získa aspoň pár minút času pre seba. Preto ak sa kúpania príliš nebojíte, vyskúšajte sa tejto role uchopiť.

 

Dúfame, že sme vás našimi tipmi nevyľakali milí páni. Nebojte sa, na tieto prejavy podpory, lásky a uistenia máte až 10 mesiacov. Takže pomaly krôčik po krôčiku môžete každý mesiac urobiť niečo, čo vašu tehotnú partnerku poteší. Veď nosí pod srdcom vaše dieťa, zaslúži si, aby ste k nej boli pozorní. Ako prvým krkom k vášmu pozornejšiemu venujte svojej partnerke unikátnu spomienkovú knižku Z lásky sa zrodilo, kde si budete váš výnimočný príbeh zaznamenávať. Takýto milý darček ju zaručene poteší.

 

     

Späť do obchodu